top of page

1.Fange opp dybden og anerkjenne pasientens lidelse (validering) (3)

For å lykkes med det ITEMA-fremmende behandlingskonseptet, er det viktig å begynne med god og gjennomtenkt kommunikasjon og fange opp dybden i pasientens lidelse.

Første konsultasjon og kommunikasjonen med pasienten kan være kritisk for det videre forløp. Det som kommuniseres fra legen er både det som sies og skrives til pasienten, men også det legen formidler med kroppsspråk og ansiktsuttrykk, samt forslag til videre plan for pasienten.

En forutsetning for at lege eller annen behandler skal komme i posisjon for å hjelpe, er å etablere god og empatisk kommunikasjon fra begynnelsen. Da må vi formidle at vi forstår dybden i deres lidelse. Dette er pasienter som ofte er fortvilte, i ubalanse og nærtagende etter å ha hatt sterke smerter i flere måneder. Mange har tidlig i smerteforløpet blitt forespeilet at smertene skulle gå tilbake. Når dette ikke har skjedd, føler mange seg mistenkeliggjort og er utrygge på hva andre tenker om dem. Det er viktig at vi formidler at vi oppfatter smertene deres som reelle og ikke som innbilning eller simulering.

 

Et kritisk punkt for en kommende allianse kan bli hvordan vi møter pasientenes forventninger om å skrive ut eller trappe opp analgetika eller benzodiazepiner. Alliansen kan ødelegges fra starten hvis vi avslår dette på en måte pasientene opplever som brysk og uvennlig. Da vil pasientene lett oppleve å ikke bli trodd eller forstått. Vi kan komme oss ut av dette presset ved å si at vi aller først må sette oss grundig inn i pasientens smertetilstand. Da vil pasienten kunne føle seg sett og hørt.

En mulighet er å avtale en ny, snarlig konsultasjon og gi ut et spørreskjema der de selv kan fylle ut svar til neste time. Et slikt skjema fra NOMED-konseptet er presentert i kapittel 7, med kartlegging av forsterkende og vedlikeholdende faktorer (se Norsk elektronisk legehåndbok (NEL) og smertenettverk.no).

bottom of page